Szórd szét kincseid -
a gazdagság legyél te magad.
(Weöres Sándor)

   
Címlap
Kocsmai miniatűrök


Tánczos G. Károly: Kocsmai miniatűrök 69.

(Élők, holtak, félholtakEmlékképek egy egri kocsma művészeti és sportéletéből)

Ez az írás eddig sehol nem jelent meg. Évekkel ezelőtt elküldtem ugyan egy „folyóirat” szerkesztőségének, de válaszra sem méltattak. Hiába, a kisváros, az kisváros! A hosszú szöveget tördeltem, s némileg – no, nem az elutasítás miatt! – átdolgoztam. Választhattam (mivel szabad, vagyok, szabad,  -bad, -bad!): e sorozatba rakjam, vagy a Carlofranco segédmunkás esetei közé. Ide kéredzkedett, hát ide raktam. Még egy: az írás megszületése óta az élők száma tovább csökkent (pl. Siával, Molnár Janival…).

1.(Preambulum)

A Malomárok a nyolcvanas évek vége felé nyílott meg. Épülete, amely több intézménynek is helyet adott, a kilenc- és tízemeletes lakótelepi házak között gyöngyszemnek számított. Volt, aki ékszerdoboznak, s volt, aki elvarázsoló kis kastélynak nevezte. Igen, az életünket felvidítja, felcicomázza, egy-egy időre átlényegíti, amit benne lehet venni, kapni, szürcsölni, pityizálni, nyakalni, vedelni! Van egy felső szintje, falépcső vezet oda. Az emeleten egykor biliárdasztal is volt. Carlofranco néha játszott, de leginkább iddogált ott. Lent persze többször! Elmúltak azok az évek! A biliárdasztalt rövid idő, talán két év után elvitték, a felső szintet is lezárták. Pincéje, számottevő udvara nem volt, nem zajlottak kugli- vagy lengőteke mérkőzések. A játék- és nyerőautomatákat nem tartom sporteszközöknek, így többé nem kerülnek szóba. Cserregésük-berregésük, zakatolásuk, gépzenéjük, csengetésükamelyek oly gyakran szirénként csábították Mestótzavaró kicsit, de idővel észre sem veszi az ember. A fejenként mindössze három pénzérmét igénylő snóblin kívülmelynek nagymestere Győr Tibi volt – lehetett más sportot is űzni. Tartottak sakk-készletet (bár néha a városi bajnokságon szereplő kocsmai csapat tagjai a sajátjukat hozták el), malomjáték táblát figurákkal és több pakli magyar kártyát!

 

Az épület a bővítések, emeletráépítések során (melyek oda vezettek, hogy 2007. óta tőszomszédja a Verigának) nem veszített előkelőségéből, de egy kocsmát vendégserege, a törzsvendégek gárdája, és a személyzet habitusa, hozzáállása tesz vonzóvá, vagy taszít el magától. Ennek a két tényezőnek az összhangja, harmóniája megvolt egyszer. (Tulajdonképpen kétszer volt meg, de azt a szót olvasni olyan szörnyű lett volna, és az egyszer mesei és melankolikus!) Azóta Carlofranco is kikopott belőle.

 
Tánczos G. Károly: Kocsmai miniatűrök 68. (Egy tragédia és egy bűn)

 

A 66. miniatűrben említett „három deci fehérboros” Zsolti édesapja meghalt. Ez tragédia azok számára, akiket ő szeretett, s akik őt szerették. A hírt én is tragédiáként éltem meg, pedig sohasem találkoztam vele, de barátom olyan erővel jellemezte többször is szívósságát, akaraterejét, meg nem alkuvását, szóval erényeit, hogy közvetve nekem is pótolhatatlan a hiánya. [Nem mellesleg, nem is másodrangú jelentőséggel bírónak szánva megjegyzem, hogy Zsolti kívánságára és a feleségem tudtával a temetés napján itt, minálunk „az öreg bányász egészségére” megittam 2 deciliter vörösbort.]  Zsolti a második éjszakán megkérte feleségét, Zsuzsát és kislányát, Nikolettát, hogy válasszák ki maguknak Nagyapa Csillagát a végtelen égi térben. Megtette ő is. (Másik gyerekük, Patrik Zsolt a kétévesek „bölcs-tudatlan ártatlanságával” aludt a másik szobában.)  

 

Zsoltinak van egy talált, fekete, fajtakeverék, gyönyörű kutyája, Lédi, akit megmérgezett valaki (senki, senkiházi). Édesapja halálának harmadnapján! Zsolti esküdözött, hogy meg fogja bosszulni a családja, s édesapja emléke ellen elkövetett bűnt. Nem ezt tette. Állatorvost hívott, s a kutya túlélteAz események közepén Nikoletta az ölébe ült és megkérdezte: „Apa, most Lédinek is kell választani egy csillagot?”

 
Kocsmai miniatűrök 67. (Egy barát meghalt)
Egy barát meghalt. Egy barát, aki fontosabb számomra, hogysem berakjam az Akik már túl vannak a dolgon című sorozatba, aki  „már-már barát cimborámból”  nemesedett baráttá,  ésemberi sorsemlékké. Az abszolút szabadság állapotába, a halálba merevedett.
 
 [Emlékszel, mennyit kacagtunk, mit röhögtünk a Sanyi, Sanyikámon, amire rögtön válaszoltál ugyanazzal a Haumannos hanghordozással: Karcsi, Karcsikám? Röhögtünk lóságunkon. (Meddő jóságunkon?)]
 
 Meghalt egy barátom, vele együttmúlt ifjúságom s férfikorom egy darabja, kertjükből a diófa, vele az árnyéka. Kiürültek kétdecis – leggyakrabban rumos – üvegeink, amelyekből Szolnokon munkakezdés előtt, Újszászon a diófa alatt, s ki azok a söröskorsók is, amikből réges-rég nem a diófa törzsének dőlve iszogattunk.   
 
[Fia, László (Lacika) táviratából: „Tudom, hogy hosszú évek óta nem tartották a kapcsolatot, de ha néha fölmerült az ön neve, édesapám tisztelettel és szeretettel beszélt önről, egy olyan barátról, akivel élmény volt együtt gondolkodni.”]
 
És az egri Vallon Sörözőben kiürült a stampedli rumos pohár, a Borsodi Világos sörösüveg is (ami az újszászi Köbányait helyettesítette). Ezeket családom kérésének, orvosaim tiltásának ellenszegülve én ittam meg az emlékére, én, az 55 éves, amennyi Czétényi Sándor volt.
 
 
 
 
 
 
 

 barát meghalt. Egy barát, aki fontosabb számomra, hogysem berakjam az Akik már túl vannak a dolgon című sorozatba, aki  „már-már barát cimborámból  nemesedett baráttá,  ésemberi sorsemlékké. Az abszolút szabadság állapotába, a halálba merevedett.

 [Emlékszel, mennyit kacagtunk, mit röhögtünk a Sanyi, Sanyikámon, amire rögtön válaszoltál ugyanazzal a Haumannos hanghordozással: Karcsi, Karcsikám? Röhögtünk lóságunkon. (Meddő jóságunkon?)]

 Meghalt egy barátom, vele együttmúlt ifjúságom s férfikorom egy darabja, kertjükből a diófa, vele az árnyéka. Kiürültek kétdecisleggyakrabban rumosüvegeink, amelyekből Szolnokon munkakezdés előtt, Újszászon a diófa alatt, s ki azok a söröskorsók is, amikből réges-rég nem a diófa törzsének dőlve iszogattunk.   

[Fia, László (Lacika) táviratából: „Tudom, hogy hosszú évek óta nem tartották a kapcsolatot, de ha néha fölmerült az ön neve, édesapám tisztelettel és szeretettel beszélt önről, egy olyan barátról, akivel élmény volt együtt gondolkodni.”]

És az egri Vallon Sörözőben kiürült a stampedli rumos pohár, a Borsodi Világos sörösüveg is (ami az újszászi Köbányait helyettesítette). Ezeket családom kérésének, orvosaim tiltásának ellenszegülve én ittam meg az emlékére, én, az 55 éves, amennyi Czétényi Sándor volt.

 

 

 

 
Kocsmai miniatűrök 66. (Andi Hall)

 

Ne tévesszen meg senkit a cím, nem Woody Allan Annie Hallját imitálom, mertbár tagadhatatlan a hasonlóságtulajdonképpen távoli a rokonság, mivel én eredetileg h-val szándékoztam írni a családnevet, sőt igeként szerettem volna mondattá formálni, így: „Andi hall.” Továbbmegyek: Andi hall és beszél. Okosan. És tömören. Legyen itt egy példa. Zsolti felől érdeklődök, volt-e most itt? (Látom, hibásan kérdeztem: „Volt-e itt mostanság?”) „Melyik Zsolti?” „A szemüveges, a hegesztő, a…” Andi: „Á, a három deci fehérboros? Még nem, de percek kérdése. Éjszakás volt.” „Igen, tudom!”
 
Már többet is tudok. Róla. Magamról.
 
Egyébként meg: hall=terem, kastély stb., vagy „magyarán” hall.
 
Kocsmai miniatűrök. 65. (Nyeszlett veréb...

 

(Nyeszlett veréb, csökött baglyok, avagy a dolgok állása
Függőlegesen hosszú rövid szöveg.  
A veréb: Juhász András
Pipi: Farkas János
a szóló: Barta Károly
a baglyok: mi – Ú. H. ’98 márciusa)

Dr. Moretti Magdolna pszichiáternek

Sokan kinevetik.

 Felnőtt emberek nevetik ki.

Pipi szól: „Melyikőtök különb nála, a nyeszlett, nagy szemű,

asszonybirizgáló orrú barátomnál? Barátom vagy ugye,

Bandikám?”

A megszólított arcán nem látszik az elvörösödés.

 Arca eredendően vörös.

Morog valamit.

Nevetés.

Aztán csend.

Nem szólunk.

„Meg akarok halni” közli szárazon, halkan.

Arca, szeme, termete olyan, mint előbb volt. Amikor kinevettük.

Néha igyekszik visszavágni.

„Rád borítom az asztalt!”

„Miért foglalkoztál az asszonyommal, mikor kapált?”

A szóló a többiek felé kacsint.

A meglett férfiak kuncognak.

Félnek, hát nevetnek.

Egyikük mormol: „Te hülye… te bolond! Te… te én!”

Az utolsó szót suttogja.

Félünk.

Kint szennyes a .

 

Oldani próbálom.

Melléülök. (Két deci fehér, két szál cigi.)

„Miért akarsz meghalni?”

„…”

„Hol laksz?”

„Itt, meg ott. Eladták fölülem a házat.”

„Dolgozol?”

„Aha! Mit gondolsz, mit fizetnek?”

Nem válaszolok.

Rám néz. Bólint.

Pipi szól: „Melyikőtök különb…”

 

Nappali menedékhely.

Hamarosan itt az éj.

A sötét.

Most még együtt vagyunk.

De jön az éjszaka.

Abban szétszóródunk.

Nyirkos ágyainkban dideregve várjuk, hogy reggeledjék.

Akkor majd…

 
<< Első < Előző 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Következő > Utolsó >>

18. oldal / 31

Chanson d'automne

új-iVisz

 

Ki van itt?

Oldalainkat 609 vendég böngészi

Bejelentkezett tagok

Nincs