Szórd szét kincseid -
a gazdagság legyél te magad.
(Weöres Sándor)

   
Címlap
Kocsmai miniatűrök


Kocsmai miniatűrök 39. Akik már túl vannak a dolgon (1.3., Árpád – Álomrekonstrukció)

                                                                                                    Csukásné Kis Olgának

Az álmokat, mint, teszem azt, egy eltört középkori köcsögöt, vagy egy dinoszaurusz csontvázát, rekonstruálni kell, újjászerkeszteni, mert az álmok nem következetesen épülnek fel (van olyan kutatóhogy ki, azt  meg nem mondom –, aki az alogikus, azaz teljesen logikátlan jelzőt használja rájuk), vállalkozásom tehát  nem veszélytelen, mivel magában hordja a tévedés, a torzítás, az leegyszerűsítés esélyét, ezért roppant alaposan kell körüljárnom, nehogy azt a benyomást keltsem, hogy részrehajló vagyok, hogy kettős mércét alkalmazok, ez tudtommal nem igaz, kezdem hát.

Június 30. óta, amikor értesültem haláláról, sokat jár az eszemben Árpi, várható volt, hogy előbb-utóbb az álmaimba is belép. Úgy is lett. Annyira belém rögződhetett a múltkor leírt eseménysor, hogy álmodó agyamban megismétlődött – csak éppen fordított irányban. Vitt a hóna alatt Árpi, fel, fel, egy magas hegyre, ám a kétszázadik emeleten hirtelen keskeny lett az a párkány, amelyen a falhoz tapadva araszoltunk. Nem kellett volna lenéznem, zuhanni kezdtem. Árpi arca Munch Sikolyának, vagy Nolde Prófétájáénak alakjáéba merevedett. A halálra zúzódástól az ébredés mentett meg. Trón Árpád Leventének nem ébredt fel.

 
Kocsmai miniatűrök 38. Akik már túl vannak a dolgon (1.2., Árpád, az ember)

                                                                                                                                  Olginak

Nem is azért barátom, mert néha mulatoztunk Király Sanyi [azóta róla is csak múlt időben beszélhetek] pincéjében. A szíve miatt. Hatalmas termetű, nem kötekedő, de az ellenféllel bátran szembeszálló ember volt. (Az ellenfelek, olykor „ellenségek” főként „tanítványainak” idősebb hozzátartozói voltak.) Okos, művelt, öntörvényű. Művész. Szeretett élni. Idézek az „Élők, holtak, félholtak (Emlékképek egy egri kocsma művészeti és sportéletéből)” című írásomból, ami a Malomárokra fókuszált.

„Árpinak, az egy ideig Egerben letelepedett, büszke, a Nagykunságból elszármazott festőművésznek ellenben volt a hangja. Abban is különböznek, hogy Árpi él. Már nem Egerben, de él. A Malomárok második virágzása (a „Bandi-korszak”) idején került a városba. Rendezett ő is kiállítást kocsmában, de egy másikban. Kiváló hangját alaposan kieresztette a pincében rendezett találkozókon (azon is, amelyen Jani bácsi egy rövid ideig prímás volt). Ő a téli sportok terén írta be magát a kocsma aranykönyvébe. Sanyi pincéjéhez egy lépcsősoron lehetett feljutni. Carlofranco még a műtétek előtt volt, de a megivott italmennyiség reszketőssé, imbolygóvá, néha összecsuklóssá tette lábait, a tél síkossá, csúszóssá, szóval „hősünk” számára már-már életveszélyessé a hazaútnak e lépcsős szakaszát. És jött Árpi, az italtekkor márjobban bíró, hajával és termetével Sámsont idéző pincetárs, felkapta „hősünket”, és másodpercek alatt levitte az enyhébb lejtésű szakasz kezdetéig, és rohant vissza. (Talán inni még, talán egy másik cipelésre váróért.)”

 
Kocsmai miniatűrök 37. Akik már túl vannak a dolgon (1., Árpád)

                                                                                                                           Kisolgának

 

Előrebocsátom, hogy az ötlet Dézsányi Béla (Öcsi) agyában született meg. Aztán közölte velem. Köszönöm.

Ebben a sorozatban foglalkoztam már élőkkel, félholtakkal és csupán jelzésszerűen, három  holttal (a szüleimen kívül), akik közül ráadásul Halmai Pista „a Malomárok halottja” volt. Nem hűtlenségük (mert mi más a halál az élőkkel szemben?) időrendjében idézem fel őket. Mindegyikük nem volt a barátom.

Árpi az volt. Trón Árpád Levente, a festőművész, akinek nevét az ivisz olvasói ismerhetik. (Utánanézhetnek itt a Harsányi István címszó alatt, no meg a google-on a nevénél.)

Nem azért tartottam s tartom barátomnak, mert egy pár évig szomszédunk volt, hisz azon idő alatt mindössze egyszer voltam náluk, s ő sem sokkal többször nálunk. Nem is azért, mert néhány éven át problémás gyerekeket tanított, nevelt (legalábbis megpróbálta) egy Eger környéki kisvárosban.

Nem azért, mert – többek közt – a Vallon Söröző volt a „törzshelye”, itt rajzolta meg a portrémat. A rajz elkészülte után megkérdeztem tőle, mikor óhajt „elpatkolni”, mert a halott művészek alkotásai kapósabbak, többet lehet kérni értük. (Nekem – baráti alapon – két fehér nagyfröccsöt számolt.) Felelte: „Patkolj el te! Te már eleget éltél.” Gyötör az önvád: siettettem a halálát. Pedig semmi pénzért sem válnék meg attól a három képtől, amit nekünk ajándékozott! (Folyt. köv.) 

 
Kocsmai miniatűrök 36. (Annak újabb bizonyítása, hogy a kocsma fogalma – mint már említettem – akár korlátlanul értelmezhető, tágítható, bővíthető, avagy egy volt kollégám „aranyválasza”)

- Tanár úr! Mit vigyünk az osztálykirándulásra? Sört vagy bort?

- És pálinkát.

 
Kocsmai miniatűrök 35. („Apa a szememben egy hősszemély” /Tudósok zenekar: Apa kocsit hajt – Szöveg: Bada Tibor, művésznevén Bada Dada /)

Vannak csodák. Tény, hogy voltak, mint ahogy falusi lakodalmak is. Nem a klasszikus sátoros lagzira gondolok. Valamelyik apai nagybátyám (Laci vagy Pali, esetleg mindkettő) nászmulatságát édesapjuk, Kaló Laci bácsi, és feleségeapám nővéreRozi néni portáján rendezték meg. Fölösleges, hiszen rengetegen megélték, és sokan megírták már a lakodalmak koreográfiáját, koncentráljunk a csaposra. A csaposra, aki az apám volt. Apám, az alkoholista, az ember, akit sógora kért fel erre a tisztre. És akinek apám igent mondott. Igent, pedig rémülten néztek . Főként anyám és a többi asszony. Nem volt mit tenniük, az idő tájt a férfi volt az úr! Nagyanyám (Mama) fülembe súgta: „Vigyázz apádra, kisonokám!” Ekkor, porbafingós koromban raktak rám ilyen nagy felelősséget. Vigyáztam. Mások is vigyáztak. Szinte az egész násznép vigyázott. És megtörtént a csoda! Apámaz alkoholistafehér kötényében beváltotta ígéretét. Még az újember meg az újasszony egészségére sem koccintott. „Majd!” Hajnal négyig tartott a vállalása, s következett a „pótlás”. Az alapos.

Apám nem vezetett autót, még jogosítványa sem volt (nekem sincs!), de a szememben…

 
<< Első < Előző 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Következő > Utolsó >>

24. oldal / 31

Chanson d'automne

új-iVisz

 

Ki van itt?

Oldalainkat 341 vendég böngészi

Bejelentkezett tagok

Nincs